Úvodní stránka Dveře a zárubně Repliky dobových dveří a oken Schodiště Postele Nábytek a kuchyně

Výběr dřevěných dveří a zárubní

Určení dveří

První otázkou při výběru dveří je zda budou vchodové a nebo vnitřní (interiérové). Vchodové dveře se od vnitřních podstatně liší. Mají jiný profil, je použit silnější materiál a dveře jsou celkově těžší a robustnější. U vchodových dveří se často přidává izolace a těsnění. Mohou být vyrobeny také jako bezpečnostní, což znamená masivnější provedení, použití bezpečnostního kování, jiných pantů a zámku.

Nedoporučujeme použití interiérových dveří jako vchodových do bytů. I tyto dveře by měly mít alespoň základní bezpečnostní a izolační prvky.

Provedení dveří

Dveře mohou být jednokřídlové, dvou a nebo vícekřídlové. Standardně vyrábíme dveře otevíravé a posuvné. Vyrábíme také dveře skládací, ty se používají u dlouhých posuvných dveří nebo stěn, kde není potřebný prostor. Je třeba také zvolit správnou orientaci dveří (viz. dále).

Materiál

Máte-li již jasno, jaké bude určení dveří, je třeba vybrat materiál. Pro výrobu dveří se používá smrk, borovice, buk a dub. Smrk a borovice jsou měkké dřeviny, tzn. že jsou lehčí, lépe opracovatelné a levnější. Dub a buk jsou naopak tvrdé dřeviny. Na rozdíl od borovice a smrku
jsou tvrdé, pevné, těžké a hůře se zpracovávají. Proto jsou také dražší.

Na výrobu vnitřních dveří lze použít všechny uvedené dřeviny. Na vchodové dveře je nejvhodnější dub, protože má nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům. Neméně kvalitní dveře je možné vyrobit z borovice, kvalitní lak zvýší odolnost dveří proti povětrnostním vlivům a masivní provedení zajistí dostatečné zabezpečení.

Tvar a vzhled dveří

Dále si musíte zvolit jak budou Vaše nové dveře vypadat. Vybrat si můžete z fotografií na našich stránkách nebo kdekoliv jinde. Každý návrh lze samozřejmě upravit. Dveře si také můžete navrhnout sami. Jsme schopni vyrobit téměř jakýkoliv tvar, rovné, šikmé i obloukové.

Zárubeň

Každé dveře musí mít zárubeň. Ta může být buď dřevěná a nebo kovová. Kovové zárubně se vyrábějí v typizovaných rozměrech, proto i dveře do těchto zárubní musejí mít určité typizované rozměry. Vzor dveří i materiál je zcela volitelný i pokud máte kovové zárubně.

Dřevěné zárubně mohou mít dvě základní provedení, a to normální (jako kovová zárubeň - ve zdi) a nebo obložková. U dřevěných zárubní je opět možno vyrobit atypické rozměry i tvar. Bývají vyrobeny ze stejného materiálu jako dveře. Důležitým parametrem je orientace pantů (pravé / levé). U zárubně se toto určuje ze strany, kde jsou vidět panty (tedy na jaké straně jsou panty, takové jsou dveře).